HTML

Szlovénia 2012

A Középülettervezési Tanszék 2012-es nyári tanulmányútja a
Hazai Korszerű Építészmérnök Képzésért Alapítvány
és a
Nemzeti Kulturális Alap
támogatásával.
szeptember 3-9.

Letölthető útifüzet:

szlovenia_fuzet_190.jpg

Friss hozzászólások

Az "úti-zh" nyomán

2012.09.17. 13:42 mB

kilencpont.jpgKezdenek beérkezni az úti ZH-k, persze csillagos ötös mindegyik, mégis: talán alkalmasak lehetnek arra, hogy kis okoskodással továbbgördítsem a kérdésekben elrejtett 2-3 gondolatot. Az első az a bizonyos "kilencpontos puzzle", amit Lukovich Tamás A posztmodern kor városépítészetének kihívásai (2001) című könyvéből kölcsönöztem, s amely könyvet nem győzök egyre ajánlani. A feladatunkról - és a gondolkodásról, amit modellez - a következőt írja:

kilencpont szöveg.jpg

kilencpont szöveg 02.jpg

Kiváló rajzok érkeztek U. Nagy Gáborhoz is; - a nagyobb négyzetben kisebb négyzet vagy a szobák egymás mellett típusú megoldások mellett azért felerősítenék egy másik lehetséges irányt: a megismeréskor, az alaprajz tanulmányozásakor, a rajzoláskor érdemes építeni a terv gyönyörű szerkesztettségére: a mestergerenda és a keresztirányú merevítőfal adta "tengelyekre", az így kialakuló téri viszonyokra, egybeesésekre és elválasztódásokra - vagy arra az érzékenységre, amit a lépcső elhelyezése jelent: az iménti tengelyekhez kapcsolódva egy nagyobb és egy kisebb térrészt választ le, anélkül hogy a vizuális kapcsolatot számottevően korlátozná. Az alsó szint gyönyörűen 4 egyenlő részre bomlik (a zárt falfelületeken, az alsó közlekedőben a tárolók is elegendő helyet kapnak).

Zsidai alapr szerk - 480.jpg

Hangsúlyoznám azért, hogy a fent ünnepelt szerkesztés nem öncélú, nem önmagáért való esztétika: (jó esetben) az épület alapvető hierarchiáját jeleníti meg, RENDet tesz a funkcionális igények erdejében, organikussá szervezi az addig csak papíron, számként létező területigényeket: az ÉLETnek egy lehetséges rendjét mutatja meg. És ha rendről beszélünk, akkor izgalmas ezt a legkülönbözőbb szinteken végigkeresgélni: a nagy gesztusok, az alap-döntések világa hogy bomlik le az alárendelt helyiségek, az ajtónyitások, a bútorozhatóság alsóbb szintjein. Mindez jól megmutatható-vizsgálható egy tenyérnyi kis rajzon, skiccen, amin a magunk számáéra foglaljuk össze a ház lényegét.

Ugyanilyen gyönyörűen szerkesztett - például - Nagy Tamás munkája: Dunaújváros, evangélikus templom:

Épületekkel való ismerkedéshez, "tanuláshoz" (ad absurdum: az épület "megtanulásához"), a REND kereséséhez és megismeréséhez hasznos eszközünk lehet nekünk kedves, fontos tervek skiccelése, "sűrítése" - amit mint tapasztalatot aztán saját tervezési gyakorlatunkban is kamatoztatni tudunk.

Szentgotthárd, B. A. háza - vázlatterv 2003.jpg

Kedvenc színem a piros (13:45 van).

Szólj hozzá!

Címkék: együttműködés dili

A bejegyzés trackback címe:

https://szlovenia2012.blog.hu/api/trackback/id/tr264783067

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása